МЕНЮ
В цьому дослідженні ми розповіли як можна легко дізнатись про більшість випадків рейдерства в Україні. Вивели цікаву статистику та поставили декілька делікатних запитань Міністерству юстиції.
ДОСЛІДЖЕННЯ РЕЙДЕРСТВА В УКРАЇНІ
ПІДГОТОВЛЕНО ПРОЄКТОМ NOBEL (C)
Дисклеймер

Спочатку хочемо звернутися до всіх тих особистостей, які займаються не дуже приємними речами, на кшталт рейдерства.

Нічого особистого, ми просто хочемо вас знищити, щоб поліпшити країну, в якій живемо. І нам начхати, які люди стоять за вами, і що ви захочете зробити, щоб нам перешкодити. Запам'ятайте, такі цікаві матеріали та акції будуть проходити на регулярній основі.

У нас воля довга. І попереду ще цілих 10 років, щоб зробити ваше життя «кращим».

пролог
Нам неприємно
Ми всі говоримо про розвиток, чарівні 7% і іншу, не менш чарівну хрінь. У нас є гарні та правильні висловлювання про розвиток від Президента, Прем'єра та інших «уповноважених» осіб. Але ми добре розуміємо, що поки у нас не буде верховенства права, то ніякі слова і балабольство про розвиток не змінять ситуацію.
Ми почнемо з великої і найбільш гидкої проблеми сучасної України — рейдерства.

Воно викручує нам руки і нівелює всі наші зусилля створити світле і нормальне майбутнє для країни. Після подій Майдану і зараз, під час війни, нормальним людям доводиться боротися з щурами, які вирішили заробити на маніпуляції законами.
Щоб ви приблизно розуміли нагальні масштаби рейдерства, ось вам декілька цифр:
більше 1000 скарг
отримала Антирейдерська комісія за останні 8 місяців
108 скарг
отримав «найпопулярніший» реєстратор за 2019 рік
за 50% постраждалих об'єктів
відповідальні 16 реєстраторів. Всього в Україні їх 344.
в 3 рази менше
було б випадків рейдерства, якби Мін'юст своєчасно звертав увагу на системних правопорушників

Юрій Романенко
Політолог, експерт з міжнародної та внутрішньої політики «Українського Інституту Майбутнього».
Чому викорінення рейдерства призведе до революції в Україні

Рейдерство є справжнім лихом для українського бізнесу. Воно вбиває будь-яку мотивацію будувати щось серйозне з прицілом на десятиліття, оскільки бізнесмен постійно знаходиться в страху, що його власність буде в будь-який момент вилучено.

Це одна з ключових причин, чому економіка України за 28 років незалежності набула тотально сировинний характер. В Україні дуже складно зробити товар на кшталт iPhone, оскільки чим більше виробничих ланцюжків закладено в товар, тим вище ризик, що на якомусь етапі буде збій, пов'язаний з тим, що хтось зазіхне на успішний бізнес. Тому велика частина українського бізнесу націлена на те, щоб швидко щось зробити, швидко продати й швидко сховати гроші, щоб захиститися від нападу з боку держави, або конкурентів, які використовують державу у своїх цілях.

Якщо нова українська влада дійсно хоче радикальних змін, то вона повинна зробити боротьбу з рейдерством ключовим пріоритетом оздоровлення економіки країни. Власність повинна стати священною коровою в Україні, якщо ми хочемо зробити серйозний ривок у розвитку. Вся міць держави повинна бути спрямована на захист цього інституту, оскільки він є становим хребтом будь-якої економічної могутності. Не буває потужних держав без захищених власників.

Ця думка повинна бути вбита в мізки населення, яке має специфічне розуміння власності після соціалістичних експериментів СРСР. Мало прийняти закони та захищати власність, але важливо, щоб суспільство приймало ці норми й розуміло вигоду для себе. Якщо держава зможе реалізувати таку політику, то в Україні відбудеться повноцінна революція і вона завершить цикл, який було розпочато буржуазно-демократичною революцією 1917 року в Росії.
Для чого ми віддаємо свої життя, коли у нас під боком пухлина, яка не дає спокійно жити і розвивати країну?
Частина перша
Це стосується і нас
Почнемо з особистої історії і далі будемо розбиратися в рейдерстві.
У співзасновника проекту Nobel (c), Володимира Рогова, є проблеми з власною ділянкою землі в Києві. Хтось раптом вирішив, що ділянка і будинок, який стоїть на ньому, тепер вже не власність Володимира. Ці проблеми створили реєстратори комунального підприємства, зареєстрованого в селі Березань, Біляївського району, Одеської області. А точніше, його філія, яка була відкрита в Києві, саме тут було прийнято незаконне рішення про перереєстрацію майна. І в підсумку «новий господар» з бандою «тітушек» прийшов забирати своє.

Володимир Рогов
Співзасновник Nobel (c), бізнес-тренер
День Поліції, 4 липня 2018 року, для нас почався о 07:30, коли в двері раптово постукали представники СБУ. Прийшли з ухвалою суду, шукати, нібито, важливі документи і якісь докази. Звичайно ж, нічого не знайшовши, пішли і навіть не спромоглися закрити за собою двері.

Тут би рандеву і закінчилося, але за ним розпочалась друга частина акту. Поки тривав обшук, біля будинку стали з'являтися молоді та спортивні хлопці, які в цей час доби віддають перевагу прогулянкам на свіжому повітрі Ботанічного саду. А потім по-хамськи вриватися в чужий будинок і намагатися викинути звідти законних власників. Співробітники СБУ допомогли їм в цьому, провівши попередню розвідку обшуком і доброзичливо залишивши двері будинку відчиненими.

Я не буду довго розповідати про ті неприємні моменти, які пережила моя родина, поки ми викликали поліцію і їхав КОРД. Скажу одне — будь-хто міг би позаздрити нахабству і самовпевненості тих молодиків.

Далі ми почали розбиратися з ситуацією і здивувалися ще раз. Реєстратор якоїсь дивної філії комунального підприємства з села в Одеській області, де населення не перевищує 2000 чоловік, буквально «спиляв» мій будинок. Що цікаво — для дівчини-реєстратора це не єдиний випадок, деякі навіть висвітлювалися в ЗМІ, через їхню скандальність. Однак вона продовжувала працювати, поки її КП не скасували акредитацію.

Зараз я перебуваю в процесі тривалих судових тяжб, щоб повернути собі своє законне майно. Однак, моральні втрати мені і моїй родині ніхто не компенсує.
Чому раптом реєстратор філії з далекою реєстрацією в селі Березань вирішив, що може претендувати на чужу власність? Може, тому що на цій ділянці стоїть будинок вартістю 1,5 млн доларів? Або він просто вкрай охринів?
Ми вирішили використати один з найбільш інноваційних інструментів Data Scientist'ів і пішли шукати реєстратора в гуглі. І звісно, знайшли згадки про нього в інших справах щодо незаконної реєстрації. Одне з таких — спроба віджати в Ощадбанку 2500 м² у відділенні на Саксаганського і знову ж таки, в Києві.

Судове рішення по ділу Ощадбанку від 07.08.2018
Міф підтверджено — реєстратор охрінів.
На це дослідження ми витратили близько… 7 секунд. Так, всього 7 секунд, щоб знайти декілька згадок, яких би вистачило для припинення діяльності реєстратора.
На жаль, Міністерство юстиції або дивиться в іншу сторону, або відчайдушно намагається від таких випадків абстрагуватися. Хоча, на офіційному сайті говориться тільки про найсвітліші наміри.
Цитата з офіційного сайту Міністерства юстиції України:

Мін'юст – ефективний координатор сектору юстиції на захисті прав людини і держави.

Наша місія полягає в розробці, здійсненні та координації політики, яка гарантує демократичний розвиток України з дотриманням верховенства права, забезпеченні дотримання прав людини та основних свобод, рівного доступу до правосуддя та ефективної боротьби з корупцією.

Мін'юст розробляє і реалізує політику в цілях забезпечення прозорого, швидкого та ефективного надання послуг кожній особі, забезпечуючи легкість ведення бізнесу, підвищуючи ступінь суспільної довіри і впевненості.
Після грандіозного дослідження в 7 секунд ми вирішили витратити ще місяць, щоб відшукати максимум інформації про можливі випадки рейдерства та незаконної реєстрації в Україні. Якщо ви знаєте, що таке рейдерство і як воно може вважатися законним, то вирушайте до початку дослідження, там починається м'ясо.
Частина друга
Проблематика
Існує два види реєстраторів:
1
Нотаріуси
Здійснюють операції з майном і логічно, що мають можливість вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
2
Комунальні та державні підприємства
Підприємства, акредитовані Міністерством юстиції України. Здавалося б, причетність до державної структурі повинна утримувати їх від спокуси творити беззаконня і порушувати закон про реєстрацію. Однак, ситуація виглядає інакше — саме вони своїми діями породили таке поняття, як «чорні реєстратори».
На сайті Мін'юсту зазначено інформацію про 344 суб'єктів реєстрації. Є ті, які чудово працюють і допомагають ринку нерухомості рости та розвиватися. Будь-яка куплена квартира, будинок, завод або навіть реєстрація бізнесу мають потребу в цих послугах.
Але є й інші компанії, які зловживають своїми повноваженнями та безконтрольністю перед владою. Їхні цілі більш прагматичні — бажання збагатитися на швидку руку, використовуючи прогалини в законодавстві. Іншими словами — віджати те, що вийде, причому найбільш нахабним і безпардонним способом.
Приклад — як у Ашана забрали 27 га землі
Французька група Ашан у 2013 році придбала землі в Одеській області та планувала там розгорнути масштабне будівництво в кілька етапів. Цей проєкт повинен був стати найбільшим в Одеській області.

Але на жаль, такий шмат землі виявився ласим шматочком. У березні 2019 на землю наклали арешт, аргументуючи проблемами з дозволами у власників. Потім землю передали в управління Агентству з розшуку та менеджменту активами (АРМА). А згодом і зовсім продали на торгах маловідомій київській компанії, яка, за даними реєстру юридичних осіб, була заснована в травні 2018 року зі статутним фондом в 5 тисяч гривень.
Поганий сигнал інвесторам
Як Ашан втратив землю в Одеській області
Матеріал проєкту «Новое Время»
Частина третя
Механіка рейдерства
Як повинна відбуватися реєстрація
Міністерство юстиції акредитує суб'єктів державної реєстрації. Якщо суб'єкти поводяться погано, то Мін'юст має право позбавити акредитації. В ідеальному варіанті, Міністерство повинно перевіряти причетність людини або компанії до судових випадків, пов'язаних із очевидною протиправною зміною записів в реєстрі або скаргами в Антирейдерську комісію. Але це ніхто не перевіряє.
Як все відбувається насправді
Зараз можна зареєструвати що завгодно, на будь-якій підставі та на будь-яку людину. Це може бути як майно, так і бізнес. З бізнесом теж цікава історія: без відома реального власника можна внести зміни в реєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців та змінити власника корпоративних прав. І надалі, без зайвих докорів сумління, можна розривати угоди, укладати нові, продавати майно і ще багато всіляких цікавих речей.

Якби схожа ситуація була у Франції, то такі компанії з легкістю могли б прибрати до своїх рук, наприклад, Ейфелеву вежу. А чому б і ні? Красиво ж. Швидше за все, вона була б оформлена на якогось безхатченка або взагалі сторонню людину, яка навіть не підозрює про свої нові та неперевершені володіння.
Будинок, на який ви чесно заробили або будували протягом 10 років більше не ваша власність, вибачайте.
А далі тільки суди
Після такого несподіваного і не дуже приємного ранкового візиту, який стався у Володимира, ви будете вимушені піти в суд. Там ви захочете оскаржити це рішення, адже це ваш будинок. І ні на кого ви його не переписували і не збирались. І тепер починається найцікавіше — на вас чекають 2, 3 а то і 5 років тяганини по судах. Ви витрачаєте час, сили і гроші, щоб повернути своє. Вашим майном починають користуватися і відмотати назад практично нереально. Особливо, якщо під час судових розглядів воно буде часто міняти власників.
Результати може бути два:
Або
Ви витрачаєте дуже багато сил і все ж прагнете справедливості. Доводите неправомірність дій і повертаєте собі своє майно.
Або
Ви все ще витрачаєте багато сил, але розбиваєтесь об складну схему, в якій замішана поліція, слідчі, судді та інші люди, яким це цікаво. Це безпрограшний варіант, але не для вас.
Таким чином ми отримуємо «законну юридичну зміну власника», яку в народі називають рейдерством.
Частина четверта
Наше дослідження
Ми впевнені, що існують десятки тисяч справ про рейдерство, про які ми ще не знаємо чи які взагалі не дійшли до суду. Але є судові рішення, які за всіма ознаками говорять про сумнівність дій реєстраторів.
1
Крок перший. Судові рішення.
Почали з простого — знайшли формулювання, які суди використовують в цікавій для нас категорії позовів. За ними почали відбирати судові рішення з 01 січня 2016 року до теперішнього часу і почали їх вивчати.
Ми приєднали наших партнерів з платформи «Скажи», які відстежують системні зловживання влади за допомогою власного комп'ютерного алгоритму. Цей алгоритм працює через API Opendatabot і аналізує відкриті дані реєстру судових рішень.
Алгоритм створює, свого роду «сито» — спеціальні фільтри для аналізу інформації, за допомогою яких ми знайшли судові рішення, пов'язані з сумнівними реєстраційними діями певних акредитованих комунальних та державних підприємств.
Формулювання, по яким ми шукали потрібні справи:

— незаконні реєстраційні дії
— скасувати реєстраційні дії
— тимчасовий доступ до речей
— тимчасовий доступ до документів
— тимчасовий доступ до речей та(і) документів
— визнання протиправним і скасування рішення
— визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора
— визнання протиправним та скасування запису у реєстрі, поновлення запису

Топ-5 підприємств
які «відзначилися» кількістю судових рішень
Як перевірити інформацію власноруч?

1. Скопіюйте текст нижче
"тут впишіть назву КП" AND ("Про тимчасовий доступ до документів" OR "незаконні реєстраційні дії" OR "Скасувати реєстраційні дії" OR "про тимчасовий доступ до речей та документів" OR "про тимчасовий доступ до речей і документів" OR "про тимчасовий доступ до речей" OR "про визнання протиправним і скасування рішення" OR "визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора" OR "визнання протиправним та скасування запису у реєстрі, поновлення запису")

2. Вставте його в основному полі пошуку на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень — http://reyestr.court.gov.ua/

3. Впишіть будь-яку назву КП із таблиці вище, або знайому вам.

4. Не очманійте від кількості судових рішень, які можуть бути пов'язані з рейдерством.
2
Крок другий. Скарги в Антирейдерську комісію.
Починаючи з 2016 року оскаржити рейдерство можна не тільки в суді, але і в Міністерстві юстиції, а точніше в Антирейдерській комісії. Таке оскарження називається адміністративним.

UPD:
Починаючи з 2 вересня 2019 року з'явилась можливість подати скаргу в Антирейдерську комісію онлайн через iGov.
Так ось, з 2016 року можна передивлятись дані про засідання комісії. А з 25 січня 2019 року включно, в дані про засідання тепер вносять інформацію про об'єкт і суб'єкт оскарження.

Але що цікаво — комісія не публікує результат розгляду. Чи можна вважати тоді її діяльність і рішення прозорими? І те, що вони були винесені без порушення законодавства?

Маючи дані про судові рішення, ми пішли дивитися список засідань Антирейдерської комісії, щоб знайти між ними зв'язок.
Бінго! Ми знайшли тих вже знайомих реєстраторів, але тепер на них скаржилися вже в комісію.
Топ-5 реєстраторів
на яких скаржилися більше всього

Олексій Купрієнко
Співзасновник Nobel (c)
Вдумайтеся — є людина, на якого скаржилися 108 раз. 108 раз за 2019 рік. Всього за 8 місяців.

І знову питання, чому ця людина досі працює? Скільки має бути скарг, щоб ви звернули на нього увагу? Може він повинен на 24 раз перестати вести свою діяльність? Або може з 15 разу? Комісії та Міністерству на це пох*й, це зрозуміло.
3
Бонусний крок. Згадки в ЗМІ.
Волонтери, які допомагали проводити дослідження, вирішили перевірити наші дані зі згадуванням подібних випадків в ЗМІ, і ось що вийшло.
На сьогодні в Україні є 344 суб'єктів, які мали й мають право здійснювати реєстраційні дії. 220 з них займаються рейдерством багато, часто і давно. Ми знайшли найяскравіші згадки абсурдних випадків.
Згадки в ЗМІ — не найбільш показові дані, але вони добре підкріплюють ту кількість випадків, які ми виявили в джерелах Міністерства юстиції.
Частина п'ята
Результати
А тепер розберемося в тому, що нам дало дослідження.
1
Все лежить на поверхні
Дані про випадки рейдерства можна легко знайти у відкритих джерелах, що ми й зробили за місяць. Судові рішення, оскарження в Антирейдерську комісію і навіть згадки в ЗМІ — усі вони дають неповну картину, але з цими цифрами можна легко уявити масштаб проблеми.
2
Міністерство юстиції закриває очі на минулі «заслуги» реєстраторів
І продовжує акредитувати кого завгодно, не проводячи ретельні перевірки. А що гірше, то ніяк не придушує тих, хто до сих пір працює. Підприємства, яким скасували акредитацію, не притягнуті до реальної кримінальної відповідальності. Більш того — після втрати акредитації вони просто йдуть і створюють нове комунальне підприємство. І процес запускається спочатку.
3
З 25 обласних КП — 3 рейдери
В середньому, на область припадає від 10 до 25 комунальних підприємств, які отримували право здійснювати реєстраційні дії. І всі люди як люди, але є суперзірки — це 2-3 підприємства із загальної кількості, на яких припадає 30-40% судових суперечок.

Наприклад, у Рівненській області було акредитовано 18 суб'єктів. Ми бачимо майже 100 випадків сумнівної реєстрації, 28% з яких пов'язані з одним підприємством, а 25% припадають на друге, в інших же — 0 або 1.

У Дніпропетровській області ще більш похмура ситуація — на 21 суб'єкт реєстрації припадає 166 судових актів, що свідчать про сумнівні реєстраційні дії. При цьому, значно виділяються три підприємства, на які припадає 47% судових актів.

Дивіться нижче на прикладах.
2/3 судових рішень (1282), які свідчать про незаконні реєстраційні дії, припадають на 19,7% суб'єктів реєстрації.

І попри те, що ці дані є відкритими, а в Антирейдерську комісію регулярно приходять скарги — ніякої реакції з боку Міністерства юстиції не спостерігається.

І виникає логічне запитання: якщо дві третини підприємств так істотно перетягують на себе ковдру, а по м'якому місцю за це нікого не шльопають, так може це просто комусь вигідно?
Це не закриті дані. Хіба їх бачать тільки волонтери «Скажи»? Міністерство юстиції, вам там повилазило? Ваша місія по захисту людини провалена?
Ми витратили всього місяць, щоб виявити більшу частину випадків незаконного захоплення майна. Всі дані були отримані з відкритих джерел державних структур і онлайн-преси. Все це зараз лежить на поверхні, буквально перед носом у Міністерства. І тут є два варіанти — або міністерство сліпе і не може побачити очевидного, або воно все бачить і дозволяє цьому продовжуватися.

У будь-якому з цих випадків ми знаємо що робити — потрібно з повною упевненістю продовжувати тиснути всіма можливими методами. І ми знайдемо спосіб як це зробити.
епілог
Що з цим робити?
Зараз до нас приходить нова влада і ми її вітаємо з цим. Ми розуміємо, що у них попереду багато роботи, тому ми вирішили їм зовсім трохи допомогти. Ми зробили підготовчу роботу і простими інструментами виявили більшість випадків рейдерства. Тепер вам є з чим працювати, наші дорогі.

Так, ви можете звичайно закрити на це все очі. Або щось взяти й зробити — вибір за вами. А ми будемо регулярно підкидати вам роботи, щоб ви не нудьгували там, у своїх задушливих кабінетах.

Навіть якщо ви нічого не збираєтеся робити, то це не проблема — ми будемо продовжувати працювати. Ми будемо накопичувати інформацію, дізнаватися про інші випадки й розповідати про них людям. А люди вже вирішать що з цим робити.

Ця інформація залишиться в ваших анналах вічно.
У нас попереду багато часу і роботи. І нам наплювати хто буде Президентом, Прем'єром чи Міністром юстиції — ми порахуємо всіх.
висновок
Що будемо робити ми
«Поле Чудес»
Наступним нашим кроком буде розвинення повної мапи об'єктів, які є предметом рейдерства за останні роки та на сьогодні.

Наразі, ми вже створили мапу з позначками об'єктів, які стали жертвами незаконних дій реєстраторів. Це ті об'єкти, що фігурували в скаргах до Антирейдерської комісії. Вже зараз ви можете побачити, як чума рейдерства охопила всю країну. І це ще не всі дані.

що робити вам
Розкажіть свою історію
А якщо ви не побачили в цій історії себе і свій випадок — пишіть нам, ми розповімо про це голосніше і змусимо владу звернути на це увагу.

Ваша справа могла не піти до суду або ви не подавали скаргу до Міністерства юстиції, але проблема все одно є.

Вас хочуть обдурити й забрати те, що ваше по праву.

Напишіть нам свою історію, це допоможе зібрати більше інформації про постраждалих і більш ефективно боротися з рейдерством.
Розкажіть про ваш випадок
Можливо, зараз ви судитеся з рейдерами. Або такі випадки були раніше. Будь-яка інформація допоможе нам у пошуку рішення проблеми.
Ваше імя
Пошта
Ваша історія
Чим більше деталей у вашій історії — тим краще. Якщо у вас є якісь посилання на документи, то вказуйте їх. Будь-яка інформація буде корисною.
Розкажи про рейдерство іншим
Чим більше уваги буде прикуто до проблеми, тим скоріш всі поганці сядуть